İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı'ndaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kendi içimize dönüp bakarak bir meseleyi çözmeye çalışırsanız yanlış bir sonuca ulaşırsınız. Almanya ve Avrupa terörden etkileniyor ama Türkiye ile aynı değil. Acaba terör gibi siber güvenliği de mi araçsallaştıracağı. Küreselleşme adı altında yaşadık yaşamaya devam edeceğiz. Amaçları sosyal medya üzerinden dünyayı kontrol etmektir. Kimyasal silah saldırılarından tutun, uyuşturucu devlet ile ilişkilendirerek devleti etkisiz hale getirebilmek için yapılıyor. Kurumları, devletleri itibarsız hale getirebilmek 2 bin yıllık ordumuzu 200 yıllık emniyet teşkilatımızı, devletimizin tüm yapılarını etkisiz hake getirebilmek için ortaya atılmış iftiralardır. Hepsinin nedeni ve sebebi var. Siber saldırılara karşı bir baraj kurmaya çalışıyoruz. Yaşadığım tecrübeleri ülke ülke paylaşıyorum.

TAKSİM'DEKİ TERÖR SALDIRISI

İstanbul'daki İstiklal Caddesi'ndeki patlamadaki bomba yapımının sosyal medya hesabı üzerinden yaptırıldığını yani bir görüşme kanalı üzerinden canlı bir şekilde imal edildiğini size söyleyebilirim. Teker teker tarif edildiğini, Hacı kod adlı ABD'ye bağlı PYD/PKK terör örgütü mensubunun cep telefonu üzerinden hem bombayı yerleştiren koyan hem bombayı imal eden cep telefonu üzerinden yaptırıldığı bilgileri elimizde açıkça mevcut. Devlet dedikodu yapmaz devlet bilgi ile çalışır. İlk verilen ifadelerde ben bilmiyordum, ben çikolata paketi zannediyordum ifadeleri gerçeği yansıtmıyor. O ifadeleri verenin ağzından olayın bütün ayrıntıları polis ve savcılar tarafından devlet kayıtlarına geçmiştir. Allah'a çok şükür aciz değiliz.

Küresel ve uluslararası güç merkezleri yine kafasını kuma gömdü. Aynen pandemide, terör saldırılarında olduğu gibi. Türkiye siber güvenlik anlamında dünyada önde gelen noktalardan birindeyiz. Yılgınlık göstermedik. 15 Temmuz öncesi 59 ilde olan siber suçlarla güvenlik birimlerini 81 ile genişlettik.

Jandarmamızın gücünü de dahil ettik. 2025 yılı sonuna kadar tüm illerde şube müdürlüğü kurmayı hedefliyoruz. 2021 yılında sosyal medya kullanan sayısı 60 milyon iken, 2022 yılında 70 milyona ulaştı. Kullanıcılar 8 saat internette iken 3 saatleri sosyal medyada geçiyor.

CHP Genel Merkezi’ne ‘Ben Kemal, Geliyorum!’ afişi asıldı CHP Genel Merkezi’ne ‘Ben Kemal, Geliyorum!’ afişi asıldı

Toplam yüzde 76 isimli hesap varken yüzde 24 bot hesabı var. FETÖ destekli hesaplar ayrı. 71 bin 310 Terör örgütü PKK destekli hesap. Sosyal medyaya karşı dikkatli olun, bizim ifade edebileceğimiz budur. Biz büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Dünyadaki, tüm suç gelirleri tüm ülkelere transfer edilebilir durumdadır.

Siber suçların önlenmesinde yönelik eğitim veriyoruz. Bugün de yine aynı istikamette 30 ülkeden yabancı kollu kuvveti görevlileri ile önemli bir adım atmak için bir aradayız.