'Barınamıyoruz' diyen öğrenciler, bugün Ankara'da yargılanmaya başlanacak. Barınamıyoruz Hareketi’nden Ezgi Ertürk, “Barınma hakkımızı ve bu uğurda yaptığımız her şeyi savunacağız” diye konuştu.

Gençlerin barınma krizine karşı bir araya gelerek oluşturduğu Barınamıyoruz Hareketi'nden 46 öğrenci, bugün Ankara'daki 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanacak.

'ÖĞRENCİLERİN SESİNİ DUYURMAK İSTEDİK'

Devlet korumasındaki gençler kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek Devlet korumasındaki gençler kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek

12 Aralık’ta 'Gençlerle yürü' sloganıyla Ankara’da eylem yapmak isteyen gençler, şehre giderken polis tarafından yolları kesilip gözaltına alınmıştı. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 46 öğrencinin yanı sıra üç gazeteciye de dava açıldı.

İlk duruşması bugün görülecek  dava öncesi, Cumhuriyet’e konuşan Barınamıyoruz Hareketi’nden Ezgi Ertürk, öğrencilerin barınma sorununu, ve yoksulluğunu gösterebilmek için eylem yaptıklarını belirtti. Öğrencilerin seslerini duyurabilmek için böyle bir yol izlediğini belirten Ertürk, “Gençlerin barınma sorunu görmezden geliniyor. Mevcut sorunun basit bir konut krizinden ibaret olduğu iddia edilerek mikrofonlar öğrencilere değil, emlakçılara uzatılıyordu. Biz o dönem, yetkililere görmezden gelinen milyonlarca öğrenciyi görmek zorunda olduklarını hatırlattık. Nihayetinde de öyle oldu, parklarda yatma eylemlerinin ardından bütün yerel yönetimler o dönem için öğrencilere misafirhanelerini açma kararı aldı. Barınma, bir öğrenci sorunu olarak herkes tarafından konuşulmaya başlandı ve aynı yetkilileri hakkımızda açıklama yapmaya mecbur kaldı. Gençlerin kendi çaresizliği ile tek başına bırakmamak için çalışıma yürüttüklerini belirten Ertürk, “Ancak bir araya gelirsek, kendi hayatımızın neye benzeyeceğinin kararını kendimizin alabileceğine inanıyoruz” diye konuştu. 

Geçen yıl 12 Aralık’ta, Meclis'te eğitim ve gençlik bütçelerinin tartışılacağı gün, gençlerin barınma sorunu anlatmak için, Ankara’ya, yürümek istediklerini belirten Ertürk, “Ulus Meydanı’nda miting yapmak istediğimiz için Ankara yolunda gözaltına alındık ve o gün 16 saat gözaltında kaldık.  En temel anayasal, demokratik haklardan biri olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkımızı kullandırmamakla kalmadılar, bu hakkın kanun numarasına muhalefetten bizi yargılıyorlar” dedi. Ertürk, “Barınma hakkımızı ve bu uğurda yaptığımız her şeyi savunacağız” diye konuştu.