Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu'yla ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adalarda yaptığı tatbikatlarla ilgili, "Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar, ya da biz gereğini yaparız. Yunanistan barış anlaşmalarını ihlal ediyor" ifadelerini kullandı.

"Yunanistan buraları silahlandıramaz" diyen Çavuşoğlu, "Yunanistan barış istemiyorsa biz de gereğini hem hukuki zeminde hem sahada yaparız, bir gece ansızın. Rüzgar eken fırtına biçer, barış istemiyorsan biz de gerekeni yaparız" dedi.

'BİZİM FİNLANDİYA İLE DAHA AZ PROBLEMİMİZ VAR'

Bursa Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 24 yıllık sürpriz! Bursa Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 24 yıllık sürpriz!

AA'nın haberine göre Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin, "Türkiye olarak biz NATO'nun genişlemesini her zaman destekledik. Biz NATO'nun genişlemesine karşı değiliz, ama maalesef bu iki ülkede terör örgütleri destek buluyor" diye konuştu.

Madrid'de imzalanan üçlü mutabakatın Türkiye'nin "beklentilerinin karşılık bulduğunu gösterdiğini" ifade eden Çavuşoğlu, İsveç'in Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdığını duyururken Finlandiya'dan henüz böyle bir adım gelmediğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, "İki ülke arasında uygulamada bir ayrım yapmıyoruz. Bizim Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç'in daha somut atması gereken adımlar var" dedi.

Çavuşoğlu, İsveç tarafından Türkiye'ye iade edildikten sonra 'PKK üyeliği' iddiasıyla tutuklanan Mahmut Tat'ın Türkiye'nin Stokholm'e iadeler içi verdiği listede bulunmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Şahsın Türkiye'ye iade kararı memnuniyet verici, bizim listemizde adı yoktu. Ama sonuç olarak olup olmaması önemli değil. Yeni hükümetle birlikte daha olumlu bir sürecin geliştiğini söylemek isterim. Ama üyelik meselesi şartların yerine getirmesine bağlı" ifadelerini kullandı.