CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İstanbul Göktürk’te yeşil alanların lüks konut projeleri yapmak için tahrip edilmesine tepki gösterdi.

İstanbul Göktürk'te imara açılan Kemer Country'nin golf sahalarına çevik kuvvet eşliğinde iş makineleri getirilmesine çevreciler tepkili.

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da İstanbul Göktürk’te yeşil alanların “lüks konut projeleri yapmak” adı altına yok edildiğini belirterek, “Yeşil kamusal alanlar, kentteki herkesin hakkıdır. Yeşil alanlarını korumak isteyen yurttaşların, aslında bu alanı korumakla görevli ‘Çevre’ isimli bir bakanlıkla davalık olmaları büyük bir çelişki. Göktürk’te yaşanan çevresel adaletsizliğin en büyük örneğidir” dedi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün Göktürk’te yaşanan çevreci hassasiyetle yapılan yeşil alan savunması değildir. AKP’nin yarattığı adaletsizliklerin sonucudur” ifadelerini kaydeden Öztunç şöyle devam etti:
“Kentleşme nedeniyle kentin grilik alanlarına maruz bırakılan yurttaşlar, AKP’nin yandaşları arasında peşkeş malzemesine dönen yeşil alanlar üzerine hak talebinde bulunuyorlar. Yani, kendilerine ait olanı talep ediyorlar. Çevresel adalet talep ediyorlar. Yeşil alanlar kentsel müştereklerin önemli bir parçasıdır. Kentteki yeşil alanlara erişim hakkı, AKP’nin zengin yandaşlarının değil tüm herkesin hakkıdır.”

Bütçe görüşmelerinde kavga: İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü Bütçe görüşmelerinde kavga: İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü

‘BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ

İstanbul Göktürk’te yeşil alanlarını korumak isteyenlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile davalık olmalarının “büyük bir çelişki” olduğunu belirten Öztunç şunları kaydetti:

“Bu bakanlığın esas görevi, iklim krizine karşı dirençliliği artırmaktır. İcraata bakıyoruz, nerede bir yeşil alan var orayı griye dönüştürüyor. Çevre, İklim ve Şehircilik kavramlarını bir araya koyduğunuzda, Bakanlığın tüm işleri bayındırlık alanına kaydırılıyor. Bayındırlık işlerinin çevre ve iklim yönünden özdenetimi zayıflatılıyor. Bizim iktidarımızda, Çevre ve İklimi bayındırlık işlerinden bağımsızlaştırıp, ayrı bir bakanlık olarak inşa edeceğiz.”