Bursaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, Erzurumspor maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamada bulundu. ligde sıkıntılı bir süre yaşayan Yeşil Beyazlılar’da deneyimli teknik adam camiadan ve taraftardan sabır istedi. Tamer Tuna, “Birçok şeyi düzeltebilirsiniz, oyunda istediğini birçok şeyi de sağlayabilirsiniz ama bazen öncelikler değişebiliyor. Oyuncularımızın yaşadığı psikoloji ve istikrarsız yapı sıkıntı oluyor. Bursaspor’un Süper Lig’de olması gerekiyor. Bunun planlamaları yapılması gerekiyor. Bu şehir için en büyük unsur Bursaspor’dur. Futbolcuların fiziksel ve zihinsel durumları bazı noktalarda eksiklikler yaşıyor. Sonuçlar iyi olacaktır. Biz de bunun için çalışıyor. Takımı istenilen seviyeye taşımak sabır istiyor. Hem oyun hem de sonuçların iyi olması gerektiğinin farkındayız.” dedi.  

ÖNÜMÜZDE HALA ZAMAN VAR
Transfer çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Tamer Tuna, “Görüşmeler devam ediyor. Belli noktaya geldiğimiz oyuncular da var. Ancak sadece oyuncularla değil kulüpleri ile de görüşüyoruz. Bazı zaman kayıpları olabiliyor. Geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz rapor ve çalışma ortamımız değişimler yaşıyor. Yoğun çalışılıyor. Bizim istediğimiz oyuncularla ilgili kulüplerin şartlar vs. Bizim de verim alamadığımız oyuncuların şartları oluyor. Bazı oyuncularla prensip anlaşması yapılmıştı. Ama maddi şartlarla ilgili sorunlar devam ediyor. İçerde de 8 yabancı oyuncu duruyor. Hala önümüzde zaman var. Kendi bulunduğumuz hedef de önemli. Kazanarak devam edecektir Bursaspor. Taraftarı mutlu edecek oyunu oynayacağız.  2 haftalık süreç transferi de belirleyecek. Oyuncu şartları her şeyin önünde. Bizi tıkayan faktörler bazen bunlar oluyor.” diye konuştu.

Tamer Tuna açıklamasına şöyle devam etti:

Türk futbolu için önemli
"Sürekli bireysel görüşmeler yapıyoruz. Oyun analizleri yapıyoruz. Ben bu oyunu iyi oynayacağımızı ve kazanacağımızı biliyorum. Bursaspor, Türk futbolu için çok önemli. Görülmeyen kısımları da yönetmek çok önemli. Konsantrasyonumuzun tamamını sahaya yansıttığımızda neler yapabileceğimizi biliyorum. Mental çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Sorumluluk isteyen oyuncuların daha çok eleştirildiğini biliyoruz.”

Taraftarın gücünü biliyorum
“Kariyer adına 2-3 senedir Süper Lig’den de teklif aldım. Bursaspor’u tercih etmemin en büyük nedeni taraftarın verdiği gücü bilmemdi. Bursaspor, Bursa şehrinindir. Önceliktir. Pazar günü de Bursaspor taraftarının önüne çıkacağımızdan dolayı çok heyecanlıyım. Bütünlüğün sağlanacağına inanıyorum.”

Maddi zorluklar yaşıyoruz
“4-5 oyuncu katıldığında takımın 11’inden yüzde 50’si değişmiş oluyor. Bursaspor bu sene hedefini tutturabilir mi bilmiyoruz ama biz gelecek sezonun da planlamasını yapıyoruz. Takım lideri olarak futbol aklının nasıl olması gerektiğini biliyorum. Ama bütçeyi de doğru yönetmek gerekiyor. Maddi anlamda zorluklar yaşıyor. Gönderilebilecek oyuncular da bunu yaşıyoruz. Takımımı yapılandırırken de ödenebilir bir süreklilik sağlama çabasındayız.”

Erhan ve Taha gayet iyi
“Bireysel olarak teknik olarak eleştirilecek birçok oyuncu olabilir. Bursaspor’un sorumluluk almış oyuncuları eleştirilmiş. Ben hiçbir oyuncuyu kaybetmek istemiyorum. Oynasa da oynamasa da fark etmez. Taraftarımız en güçlü yanımız. Taraftarımız eleştirdiği gibi sahip çıkmasını da biliyor. Daha önce de çok gördük. Performans yükselebilir. Sadece Erhan Erentürk için değil çok iyi genç kaleciler geldiğini söyleyebilirim. Yetenekli oyuncular mevcut. Erhan Erentürk ve Taha Altıkardeş gayet iyiler.”

Görüşmeleri açıklayamıyoruz
“Çok açıklayamadığımız birebir görüşmeler oluyor. İhtiyaç duyduğumuzda oynatıyoruz. Ofosu’da da yaşadık bunu. Sözleşme bitiş dönemine kadar her ihtiyaç duyulduğunda o futbolcu oynar. Zalazar ve Tim Matavz’la ilgili gelişmeler oldu. Oyuncu mental olarak hazır değilse olmayabilir. Taha Altıkardeş’in yokluğunda Zalazar oynayabilir. Şu andaki dönem kritik bir dönem. Sonuçlardan bağımsız yönetmek zorundayız. Oyuncu seçimlerim de önemli.”