Bursaspor, şampiyonluk yaşadığı 2010 yılında hem sahada hem de saha dışında yönetim kadrosuyla Türkiye'nin en güçlü birkaç kulübünden birisiydi.

Merhum başkan İbrahim Yazıcı önderliğindeki yönetim, şampiyonluk yaşamış, üst üste Avrupa kupalarına katılım hakları elde etmişti. Yazıcı başkan, tüm başarılarının yanında, 'dik duruşun' da Türk futbolundaki adeta simgesi olmuştu.

Ancak tarihler 7 Mayıs 2013'ü gösterdiğinde ise İbrahim Yazıcı, geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti. Bursaspor'un artık Yazıcı başkanı yoktu. O günden sonra her şey tersine gitmeye başladı. İbrahim Yazıcı sonrası yapılan seçimde başkanlık görevine Erkan Körüstan seçildi.

YAZICI'DAN BAYRAĞI KÖRÜSTAN DEVRALDI
Erkan Körüstan döneminde Bursaspor, kriz dönemini kötü atlatmadı. Ligde ortalama bir performans gösteren Yeşil-beyazlılar, Türkiye Kupası'nda yarı finale kadar yükseldi. Ancak yarı final rövanş maçında Galatasaray'a karşı alınan 5-2'lik mağlubiyet sonrasında Erkan Körüstan ve yönetim kurulu, sorumluluk alarak 1 yılı bile tamamlamadan olağanüstü seçim kararı aldı.

SKANDALLARLA DOLU 1 BUÇUK YIL
Körüstan dönemi sonrası Bursaspor'da göreve Recep Bölükbaşı geldi. Şenol Güneş ile başlanan sezon, göze hoş gelen futbolla süslendi. Ancak saha içindeki zevk veren oyun, saha dışındaki skandallarla gölgelendi. Özellikle takımdan ayrılan transferlerdeki yolsuzluk iddiaları, 1 buçuk sezonluk Bölükbaşı döneminde hiç gündemden düşmedi. Serdar Aziz, Ozan Tufan, Bakambu ve Şener Özbayraklı transferlerinden elde edilen bonservislerin nereye harcandığının açıklanamaması, Bursaspor'un NOSAB'daki dükkanlarının satılması, başkanın bile kulübün kiralık aracına binmesi ve kulübün cep telefonunu kullanması bunlardan sadece bazıları... Ancak Recep Bölükbaşı ile unutulmayacak bir şey varsa, Bursaspor tarihinin ibra edilmeyen ilk kulüp başkanı oldu.

BETERİN BETERİ VARMIŞ...
Recep Bölükbaşı'nın ardından seçimi kazanan Ali Ay oldu. Onunla ilgili fazla söylenecek bir şey yok. Kulübün çeklerini, alacaklarına karşılık kendisine alması, kulübün arsalarını alması filan ufak skandallar olarak kaldı. Kulübü her geçen gün daha dibe indiren, ekonomik olarak her gün daha kötüsünü yaşatan Ali Ay, nihayetinde 2019 yılında, Süper Lig şampiyonu Bursaspor'u küme düşürdü. Bu ayıp, hem kendisine hem de yönetim kuruluna yetmiş olmalı. Şimdilerde bile seçimler öncesi kulis yapan Ali Ay, şehrin tepkisini her gördüğünde bu hevesinden vazgeçiyor.

MESUT MESTAN NİHAYET BAŞKAN OLDU
Bursaspor'un şampiyon olduğu sezon yönetimde yer alan ve İbrahim Yazıcı sonrasında neredeyse her seçime girerek düzenli olarak kaybeden Mesut Mestan, 2019 yazında yıllar süren hevesine kavuştu. Bir lig aşağıda da olsa, seçimde başka aday çıkmasa da günün sonunda Mesut Mestan Bursaspor başkanı oldu. Kapalı olan transfer tahtasını açtı, kötü bir kadro da kurmadı. Takıma play-off oynattı ancak Adana Demirspor'a yarı finalde elendi. Bu maçla ilgili de hakkında bazı dedikodular çıktı. Ancak Mesut Mestan'ın başarısız olma sebeplerinden birisi kesinlikle çok fazla teknik direktör değiştirmesi oldu. Yalçın Koşukavak ile başlayan sezonda İbrahim Üzülmez ile devam edildi ve kapanış İrfan Buz ile yapıldı. Bu başarısızlık sonrasında Mesut Mestan da kongre kararı aldı ve aday olmadı.

HİÇBİR ŞEY YAPMAYAN BAŞKAN ERKAN KAMAT
Türkiye'nin en büyük markasını bu kulübe sponsor yapacağım dedi, şampiyon olacağız dedi, tahtayı açacağız dedi, herkesi kucaklayacağım dedi ve en önemlisi yapacağımız çok iş var dedi. Sonuç olarak hiç bir şey yapmadı. Her hafta konuşacak diye hasretle bekledik kendisini. Ama konuşmadı bile. Ali Akman krizini çok kötü yönetti. Neyse ki Kıbrıs kaynaklı bazı belgelerde adını gördük büyük başkanımızın. Adının orada geçmesi bile bizleri mutlu etti. Acaba Erkan Kamat gerçekten Bursaspor başkanı oldu mu? Kulüpte fotoğrafını görmesek buna bile inanmayabilirdik.